pozycjonowanie stron

Blog o pozycjonowaniu - praktyczna wiedza tylko od ekspertów!

kategoria:
Pozycjonowanie dla zaawansowanych

strategia pozycjonowania

Strategia pozycjonowania – na co zwrócić uwagę przed podjęciem działań?

Wszelkie działania marketingowe powinny być podporządkowane starannie opracowanej strategii, która wyznacza ich kierunek. Podobnie jest w przypadku SEO. Warto wiedzieć, jak ją zaplanować i przygotować, żeby ułatwić sobie skuteczne pozycjonowanie bez ryzyka. Przydatne informacje na temat jej tworzenia znajdziesz w poniższym artykule.

Specyfika branży

Jednym z kluczowych aspektów, które trzeba uwzględnić przed przygotowaniem strategii SEO, jest specyfika prowadzonej działalności. Właśnie ona w dużej mierze wpływa na to, jak strategia będzie wyglądała i na czym będzie polegała. W zależności od branży dobiera się bowiem różne metody i techniki pozycjonowania bez ryzyka. Co oczywiste, inaczej wygląda promowanie w wyszukiwarkach internetowych np. oferującego lokalne usługi zakładu pogrzebowego niż sklepu z zabawkami o ogólnopolskim zasięgu.

Konkurencja

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem, o którym należy pamiętać w kontekście tworzenia strategii SEO, jest konkurencja. Analiza podejmowanych przez nią działań daje wiele odpowiedzi na to, jak powinno wyglądać efektywne pozycjonowanie bez ryzyka w danym sektorze gospodarki. Warto sprawdzić w szczególności strony z tej samej branży, które znajdują się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania i znaleźć wspólne, łączące je działania, jak np. odnośniki pozyskiwane z tych samym witryn.

strategia pozycjonowania

Grupa docelowa

Nawet firmy z jednej branży, które zajmują się sprzedażą usług lub produktów z tej samej kategorii, kierują swoją ofertę do różnych odbiorców. Przykładowo, inne wymagania dotyczące strategii SEO mają producenci kosmetyków dla dzieci niż dla osób starszych albo alergików. Mimo że w tym przypadku mowa o tej samej gamie wyrobów, to działania podejmowane w celu dotarcia do klientów powinny być odmienne. Od specyfiki, potrzeb i wymagań grupy docelowej zależą tak ważne aspekty, jak m.in. sposób prowadzenia komunikacji, formy publikowanych treści czy kanały, w których tworzone materiały są udostępniane.

Budżet

Nie da się ukryć, że jednym z czynników decydujących o strategii SEO jest posiadany budżet. Od tego, jaką kwotą na ten cel się dysponuje, zależy zarówno specyfika, jak i rodzaj podejmowanych działań. Trudno zaprzeczyć, że pozycjonowanie bez ryzyka w znacznej mierze pozostaje podporządkowane właśnie finansom. Jeśli środki są niewielkie i mocno ograniczone, trzeba się przygotować na powolną, obliczoną na długi czas pracę, podczas gdy duży budżet pozwala na znacznie szersze planowanie różnorodnych działań także w dłuższej perspektywie czasowej.

Analiza witryny

Przed rozpoczęciem układania strategii SEO należy przeprowadzić dokładną analizę promowanej witryny. Jakie są jej mocne strony, które warto wykorzystać z myślą o bezpiecznym i skutecznym pozycjonowaniu bez ryzyka? Gdzie znajdują się słabe punktu, które trzeba wyeliminować, żeby osiągnąć pożądane rezultaty? Czy strona jest zoptymalizowana pod kątem SEO, dzięki czemu metody i techniki używane w celu poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania mogą zostać zastosowane z możliwie najlepszym skutkiem? To tylko część kluczowych z punktu widzenia strategii pozycjonowania pytań, na które należy poznać odpowiedzi, zanim przejdzie się do jej przygotowywania.

Źródło: https://www.grupa-tense.pl/pozycjonowanie/
 https://www.grupa-tense.pl/blog/strategia-pozycjonowania-na-co-zwrocic-uwage-przed-podjeciem-dzialan/